סיפורי גולדה

קורות ניצולת שואה ששרדה שש שנים במחנות-הריכוז

 

כריכת הספר 'סיפורי גולדה'

 

גולדה זנדמן לבית שטרנקנץ נולדה בעיר סטרכוביצה בפולין. בפרוץ מלחמת העולם השנייה הייתה נערה בת שמונה-עשרה. לאחר הכיבוש הגרמני הועברה למחנה עבודת כפייה. לאחר מכן נשלחה לאושוויץ ומשם לברגן –בלזן. בתום המלחמה נשלחה לשבדיה, ומשם עלתה לארץ ישראל באונית מעפילים. לאחר שנות קליטה קשות הקימה משפחה.

 

'סיפורי גולדה' הוא עלילה אמיתית לחלוטין, שנדמית כבלתי אפשרית, על נערה שהחליטה לא להיכנע ושרדה בכל מחיר. היא עסקה בתחילה במסחר בלתי חוקי ובהברחות, וכשהתהדק החבל סביבה סיכנה את חייה וגילתה תושייה מול המוות פעמים רבות. בסופו של דבר שרדה בריאה ושלמה בגופה ברוחה את מחנות ההשמדה, וזכתה להנחיל את זיכרונותיה לדורות הבאים, לזכר גבורת היהודים שניספו בשואה.

 

הספר מגדיר מחדש את גבולות האנושיות, הנשיות והגבורה, אשר מגיעים בו לפסגות שלא נודעו עד כה.

 

גולדה זנדמן – שנה אחר המלחמה

 

על אף היותו סיפור אישי, הספר עשוי לשמש גם כתיעוד מדויק, מקיף ומיצג של השואה והתקומה. העלילה מתפרשת משנות השלושים ועד שנות החמישים של המאה העשרים, וכך מתבררת בה מלוא רוחב היריעה של סבל ניצולי השואה.

 

הספר הוא גם בעל ערך ספרותי ניכר: הוא מאחד באופן מודע את נקודת מבטו של ילד השומע בתמימות את סיפורי אמו, עם המציאות הבוגרת של חיי היומיום בהווה בישראל, בהם העלילה נתפשת כלא תאומן, וההתכחשות המלאה לשואה היא התגובה הטבעית היחידה.

 

 

בנה של גולדה, אבינועם, הוא שהקליט ב-1978 את זיכרונותיה, במהלך חודשים אחדים בהם סיפרה לו מידי יום סיפור אחד או שניים. במשך שנים רבות עסק במאמצים לערכם כדי שיהיו ראויים לדפוס, ובניסיון להבין את פשרם הטמיר.

ככל שהתקדם בניסיונות העריכה, הייתה לו תחושה מתמדת של התבוננות לאחור לעבר חור שחור. כתוצאה מכך הבין שעליו לערוך מעין מסע בזמן עם עצמו, אשר יאפשר לו תיאור משופר של זיכרונות אימו.

 

אבינועם הוא היחיד מבין כמיליון בני ניצולי השואה, אשר התמודד בצורה מקפת עם זיכרונות הוריו.

ההתייחסות האמנותית לשואה היא נרחבת ביותר, ונפוצה בקרב בני הדור השני. אך תמיד זאת התייחסות מנקודת מבט של תזה אמנותית המעוגנת ב'אני'. מעטים מאד הם אלה שניסו להתמודד ישירות עם הזיכרונות במלוא היקפם, לא כל שכן זיכרונות שני ההורים. מה שנעשה לרוב הוא לקיחת פיסת זיכרון מצומצמת ושיבוצה בהקשר מקיף לימינו, במסגרת יצירת אמנות.

תיעוד השואה הוא כמובן פרויקט בעל היקף עצום, אולם הכתיבה היא לארכיוני המחקר, ולא מיועדת לרוב לקהל הרחב. במידה וכן, היא נעשית על ידי חוקרים ולא אנשים בעל זיקה רגשית לנושא.

התמודדות מלאה עם העבר נעשתה באוטוביוגרפיות של ניצולי שואה, ולדוגמא ספרו של מרטין גריי 'בשם כל בני ביתי'. הם לא רק שרדו את התופת ושיקמו את עצמם, אלא גם הצליחו להפנות מבט לאחור מבלי לקפוא, וזיכרונותיהם הפכו ליצירות מופת.

 

ההחלטה המשמעותית ביותר שקיבל הבן אבינועם כשבא לערוך את ההקלטות, הייתה להשתמש בעברית תקנית, למרות שהמקור מעביר באורח אותנטי לאין שעור את המסר הכללי. בהקלטות העברית רצוצה מעט, מקוטעת, משולבת טונים רגשיים של בכי ואנחות. אולם בהקלטות יש חזרות רבות, ואין סדר כרונולוגי. ההעדפה שלו הייתה למסר פשוט ובהיר, שדרש שליטה טובה בעברית, אותה רכש במהלך השנים.

 

במהלך העריכה עבר אבינועם מספר פעמים הלוך ושוב בין הרחבה לשונית של ההקלטות לבין העתקה מדויקת שלהן. לבסוף חש כי איתר את המשפטים הנכונים. הוא השמיט את התיאורים החוזרים, והספר הוא למעשה כמעט תעתיק מתומצת.

 

אבינועם גאה שהצליח, בקול שלו ובוטח, לספר את הסיפור כפי שנמסר לו ולהתגבר על הכאוס הכפול. הוא רצה שיהיו לספר עטיפה מחוספסת ומילים מודגשות בכל עמוד, אך זה לא התאפשר בהוצאת הספרים. למרות זאת הוא חש שעיקר המסר עבר, ויש השתקפות גלויה לכול קורות אימו.

 

אבינועם רצה לפרסם את הספר מוקדם ככל האפשר. לכן כשצצה ההזדמנות להוציא לאור, לא הוסיף את הספר 'הנסיך הקטן נוחת', המתאר את עיקר התפתחותו הרוחנית, וגם לא את זיכרונות אביו. מה שהותיר מכל מסעו הרוחני היה את חלוקת הספר לשלושה חלקים: 'זמן', 'תיקון', 'חזקה'.

 

מקריאת הספר נדמה לעיתים שמדובר בספר 'קל': אימא מספרת לילד קטן סיפורי מעשיות. התוצאה נובעת משילוב העברית התקנית עם הזיקה הרגשית שיש בין אם לבנה. התוכן מאחד בין הלשון לרגש.

 

שם הספר 'סיפורי גולדה' נקבע בשל האסוציאציה לסיפור גולדי הקטנה ושלושת הדובים: הילדה הקטנה נכנסת דרך הדלת ובורחת דרך החלון כאשר שלושת הדובים מגיעים. לכאורה הכול נגמר בשלום, אך בתודעה נותר חותם האימה.

 

 

גולדה זנדמן ומשפחתה – סוף שנות החמישים של המאה העשרים

 

 

ניתן למצוא מחשבות נוספות לגבי חשיבה יצירתית, כתיבה והוצאה לאור, בקטע וידאו של חמש דקות עם אבינועם באתר REALOVERCOMING, המתאר אנשים שעברו מהפכים ולמדו מהם בדרך הקשה.

 

 

קוראים שהתרשמו, וגופי תיקשורת המעוניינים בפירסום מחודש ומורחב של היצירה, מוזמנים ליצור קשר.


 

 

 

קישורים:

 

אינדקס הספר 'סיפורי גולדה'

 

'סיפורי גולדה' – ההוצאה לאור של משרד הביטחון

 

והיה תמים – קורות חיי אברהם זנדמן

 

הנסיך הקטן נוחת – ספר על הצורך בהארה

 

הקשר בין התעופה לשואה – ספר על התעופה הנאצית כגורם להשמדת יהדות אירופה

 

REALOVERCOMING – מרכז העשרה והעצמה אישית, מתוך ניסיונם של אנשים שהתמודדו והתגברו על מכשולים בחייהם.

 

 

 

אינדקס הספר 'סיפורי גולדה'