צירי האנרגיה בארץ ישראל

מאת: אבינועם עמיזן

 

 

על פי מפת ארץ הקודש בדמות האדם חוצים את ארץ ישראל שבעה קווי אנרגיה רבי עוצמה, האחד אנכי וישר ושישה אופקיים ומעגליים, כששת ימי המעשה ויום השבת, וכששת קני המנורה והשמש ביניהם.

ניתן לערוך סינתזה תראפית בין הגיאוגרפיה לאנטומיה, המבוססת על מרכזיות רעיון ההאנשה בהוויה האנושית. זאת כיוון והצירים מקבילים למוקדי האנרגיה בגוף האדם, הצ'אקרות בהן משתמשים ברפואה האלטרנטיבית.

מיקום ארבעת היסודות במפה הוא: צפון – אויר, דרום – אדמה, מזרח – אש, מערב – מים.

 

מפת צירי האנרגיה בארץ ישראל

מפה סכמאטית של צירי האנרגיה בארץ ישראל

 

ציר האנרגיה המרכזי האנכי של ארץ ישראל

ציר האנרגיה המרכזי של ארץ ישראל עובר לאורך בקעת הירדן, שהיא חלק מהשבר הסורי אפריקני, שהוא לא ספק ציר האנרגיה הארוך והחזק ביותר בעולם, למעט חגורת האש סביב האוקיאנוס השקט.

ציר זה עובר לכל אורך הארץ. הוא מתחיל בצפון בתורכיה ומסתיים באפריקה באזור הימות שהן עינה של היבשת.

ציר זה מתייחד בכך שמצוי בו המקום הנמוך ביותר בעולם, ים המלח.

השבר הסורי אפריקני משמש ציר נדידה מרכזי שנתי לציפורים. זאת תופעת הטבע המשמעותית ביותר משחר החיים. יתכן והשפיעה על התפתחות האדם, שהיה בעל כישורים פחותים לחיים בג'ונגל ונע לסוואנות הפתוחות ומשם צפונה בעקבות הציפורים.

הציר נמצא בין שתי לוחות טקטוניים הנעים זה לעומת זה ויוצרים אזור בלתי יציב מבחינה גיאולוגית.

כיוון הציר תואם את הקווים המגנטיים של כדור הארץ.

הוא נמצא בארץ בין שתי מרחבים גיאוגרפיים המעוצבים בצורת ספיראלות: האחת של המזרח הקרוב והשנייה של אגן מזרח הים התיכון.

זה הציר הבסיסי, שהאנרגיה שלו זורמת מלמעלה כלפי מטה או להפך. כציר אנכי, ורטיקאלי, הוא מגלם בתוכו את כל הכוחות של התעוזה האנכית. זאת אנרגית החיים הראשונית, אותה חווה הפעוט לפני שהוא מתחיל במערכות יחסים עם הזולת, המצריכות שבירה טראומטית של האנרגיה האנכית והפיכתה לאופקית.

קיימת תורה אלטרנטיבית שלמה, תורת אנרגיית הטאכיון, המטפלת באדם באמצעות הורטיקאליות.

הסופר גסטון בשלרד הרחיב בנושא בספרו "אויר וחלומות".

ציר זה חולש על כל תפקודי הגוף באמצעות עמוד השידרה והשרירים הארוכים הרצוניים.

התירגולת המתאימה לטיפול בגוף בהשראת ציר זה היא מדיטצית הנשימה של החדרת האנרגיה לגוף.

כלי הנגינה המתאים לפיתוח ציר זה באדם הוא הדיג'רידו, צינור נשיפה ארוך מעץ שמקורו באוסטרליה, המפיק צלילי ריפוי בעלי תדר נמוך מאד.

על המעצבים באמצעות תורת הפנג שואי לקחת את הציר כנקודת המוצא לכל חישוביהם ולהפוך את הציר צפון-דרום לדומיננטי ביותר.

 

 

צירי האנרגיה הרוחביים של ארץ ישראל

את ציר האנרגיה האנכי הבסיסי חוצים צירי אנרגיה רוחביים, המכונים מרידיאנים. אורכה הכללי של ארץ ישראל מצפון לדרום הוא כשש מאות קילומטרים וחוצים אותה שישה מרידאנים, במרחק של כמאה קילומטרים כל אחד זה מזה. מוקד כל ציר רוחב נמצא סמוך להצטלבותו עם ציר האורך.

צירים אלה הם חלשים יותר בעוצמתם אך הבנתם חיונית לבריאות, שכן חלק גדול מהבריאות נובע מהיחסים האופקיים עם הזולת. כל אחד מצירים אלה חולש על מערכת איברים מרכזית אחרת.

מוקד רוב רובם של צירי הרוחב נמצא בין שני רכסי הרים, היוצרים קשתות המתעלות את האנרגיות אליהם ומהם. נוצרים כך מרידיאנים של מעגלים כדוריים, המתחברים זה מעל זה.

הדרך לטיפול באמצעותם היא הפיכתם למעגלים סוגסטיביים, המזוהים עם השרירים הטבעתיים הבלתי רצוניים. זאת באמצעות מדיטצית נשימה המתאימה לכל מערכת איברים. לכל מרידיאן אנטומי ניתן לתעל את המקורות החיצוניים שלו.

כל אחד מצירי הרוחב שימש בפועל כדרך מעבר מרכזית בין מזרח ארץ ישראל למערבה.

את הטיפול הסוגסטיבי בגוף האדם באמצעות מדיטצית נשימה הממוקדת במרידיאנים השונים, ראוי לערוך בעזרת נגינת קערות קריסטל, המשמיעות צליל פעמונים עדין שניתן לשלוט על הרטט רב העוצמה שלו.

 

ציר הרוחב הראשון

מוקד ציר הרוחב הראשון נמצא בהר סיני. הוא מתחיל בנביעות וחוצה את אזור ההר הגבוה בסיני בדרך שעולה להר סיני, שממנו יורד ואדי פארן מערבה. ציר זה חולש על פעולת הכליות, הקיבה, הכבד והמעיים.

התגלות האל למשה רבנו בהר סיני מעידה על שפלות הרוח שהיא הבסיס לאמונה האמיתית רבת העוצמה.

את הטיפול הסוגסטיבי בגוף האדם באמצעות מרידיאן זה אפשר לשלב בעזרת אמירת עשרת הדיברות, המתאימה לחג השבועות. עשרת הדיברות מתחלקות לחמש מצוות ה'עשה' הקשורות לאחדות האל והאדם, ולחמש מצוות ה'אל תעשה' המתמצות ב'אל תעשה לרעך את ששנוא עליך'. הן מקבילות לשלבי מדיטציות הנשימה למיניהן, המתחילות בהחדרת האנרגיה הבסיסית האנכית לגוף וממשיכות בהתמקדות באנרגיות אופקיות שונות.

 

ציר הרוחב השני

מוקד ציר הרוחב השני נמצא באזור אילת, תמנע ופטרה. הוא עובר בנגב לאורך נחל פארן אל אגן נחל אל עריש.

הנגב ואגן נחל אל עריש בנויים מואדיות אינספור המתפתלים כנחשים.

ציר זה חולש על פעולת הלב והריאות. הטיפול הגופני באמצעותו מבטל את הרגישות בצוואר, שהוא ציר המעבר הרגיש מאברי הטורסו הפנימיים לפה והפנים הגלויים. טרנספורמציה גופנית זאת הופכת את האדם לנתון מטבעו להשפעות נחשיות, כמתואר בסיפור על אדם וחווה.

בגלל פרשת המרגלים נדדו בני ישראל באזור זה הלוך וחזור מדרום לצפון, בין עציון גבר לקדש ברנע.

בהתגלמותו האנושית הציר הוא 'דרך עולי הרגל', אשר חצתה את ארץ ישראל ממזרח למערב וחיברה בין מצרים למכה.

 

ציר הרוחב השלישי

מוקד ציר הרוחב השלישי נמצא בערד ודרום ים המלח. בינו למוקד ירושליים יש קשת גיאוגרפית בדמות שיפולי הרי יהודה. הציר חוצה את ארץ ישראל מבאר שבע במערב אל העיר כרך בעבר הירדן, דרך ערוץ נחל זרד בהרי אדום, וחוצה את אגן ים המלח באזור הערים סדום ועמורה.

באזור ערד מתחיל הסיפור התנכ''י על נחש הנחושת, שעצר את מגיפת הכשות הנחשים שפרצה בעם.

הציר עובר לאורך 'קו הבצורת', שהוא המשך החוף הדרומי של הים התיכון. דרומה לקו זה לא יורדים מספיק גשמים לגידולים חקלאיים עונתיים.

חשיבותו העצומה לבריאות נובעת מהיות ים המלח מזוהה על פי 'מפת ארץ הקודש בדמות האדם' עם האוזן, שהיא האיבר סביבו צומח העובר. ים המלח עתיר המינרלים מזוהה על פי המפה גם עם בלוטת התריס, החולשת על מרבית התפקודים ההורמונאליים. אנשי הרפואה יכולים להקיש מכאן לגבי הטיפול הנכון בחולה.

 

ציר הרוחב הרביעי

מוקד ציר הרוחב הרביעי הוא ירושליים. הציר מקשר בין תל-אביב ושפלת החוף לרבת עמון במזרח ועובר דרך יריחו. ציר זה אחראי על הפה: הלשון, הגרון והחיך. מכך נובעת גם מרכזיותו בתיקשורת.

בנקודה זאת ביצע האל את הניסיון הגדול באברהם, כאשר קרא לו להקריב את בנו יחידו יצחק. שמו של יצחק גזור מהמילה צחוק. לאורך כל סיפור העקדה אנו תוהים, יחד עם אברהם, האם אין מדובר בבדיחה מאקברית של אלוהים. הסיפור בא ללמד על מרכזיות ההומור בהוויה האנושית. זאת פסגת חיי הרגש. כאשר שני אנשים מבינים רגשית זה את זה, נוצרת הזדככות בנקודה בה רגשותיהם נפגשים, תחושת הקלה שהמשכה הישיר הוא הומור. קלילות החיים היא כפרתנו.

 

ציר הרוחב החמישי

מוקד ציר הרוחב החמישי מצוי בצמוד לדרום ים כינרת. שני רכסי הרים, הגליל והשומרון, יוצרים מערבית למוקד שתי קשתות כמעט מושלמות בינו למוקדי הצירים מעליו ותחתיו.

הציר חוצה את ארץ ישראל ממפרץ חיפה עד נהר הירמוך.

מרידיאן זה חולש על תפקוד העיניים. חיוניות ציר זה לבריאות העיניים מוסברת גם לאור העובדה שבעבר היו עמק יזרעאל וימת החולה מוצפים. עמק יזרעאל הוא למעשה מערכת סיבי הראייה המקשרים בין העין למערכת במוח האחורי המעבדת את האותות. ימת החולה היא גזע המוח.

 

ציר הרוחב השישי

מוקד ציר הרוחב השישי נמצא למרגלות החרמון, בקודקוד המשולש ההפוך שצלעותיו הן הרי הלבנון. זאת גם נקודת המוצא של נהרות הירדן הפונה דרומה והליטאני הפונה מערבה.

בנקודה זאת, באזור נחל הבניאס, ערך אברהם אבינו את ברית בין הבתרים, בה בתר את כל נתחי הבשר למעט של הציפור.

דרומה מעט לנקודה זאת התעמת יעקב עם המלאך שקרא את שמו ישראל.

ציר רוחב זה שימש בפועל כדרך המעבר הצפונית בין מערב ארץ ישראל למזרחה.

המרידיאן חולש מבחינה אנרגטית על תפקודי המוח ובעיקר השכל וההיגיון. מפגש קווי ההרים יוצר את האופטימום הלוגי.

 

 

קו החוף

קו חוף הים התיכון שכיוונו צפון-דרום הוא ציר דומיננטי מאד עבור תושבי מדינת ישראל. הסיבות לכך הן אחדות: מרבית אוכלוסיית המדינה מתגוררת לאורך צירי התנועה העוברים במישור החוף. חלק גדול מבילוי הפנאי כרוך ברחצה ובילוי בחופי הים. חלק גדול מאוכלוסיה מתגורר בבניינים שמהם נשקף נופי הים והשקיעה.

מנופי הים נובעת 'אנרגיה חלשה'. קליטתה דורשת חיישנים רגישים ביותר. קשה מאד להמחיש נופים באופן גשמי ומידי. נדרשת התנסות ממושכת בם עד שמתאפשרת הטמעתם והעצמתם בחיי האדם כמקור אנרגיה מרכזי. בדומה לאנרגיה החלשה בפיזיקה, זה מקור אנרגיה יציב וחשוב ביותר.  

 

 

שמונת שלבי האהבה

בנוסף לששת המרידאנים האלה ראוי להוסיף, על פי שמונת שלבי האהבה, שני מרידיאנים נוספים, עליון ותחתון, הנמצאים מחוץ לגוף.

המרידיאן העליון הוא מעגל מעל מוקד המרידאן השישי. הוא מסתיים מעל ימת קרעון, בציר ביירות דמשק. זה מעגל האהבה שמחוץ לאדם, שלב האמונה בניסים.

המרידיאן התחתון מתחיל כמעגל מאופירה דרומה ומסתיים באגן ים סוף. זה מעגל האהבה של ההתגברות על הפחד, שמטופל בבסיס עמוד השדרה.

מנורת החנוכה בנויה מקנה אנכי שהוא השמש ומשמונה קנים מקושתים.

 

 

מפת איש הזודיאק

יש להזהיר מפני ראייה מוכללת של הגוף על פי מרידיאנים אלה. לאדם יש גם רגליים, אך מאלה נוטים להתעלם במסורת המזרחית, הכורכת תרגילי נשימה בישיבה מזרחית משתקת.

מפת איש הזודיאק מעניקה לרגליים משקל שווה ערך לאברי הגוף האחרים. במפה זאת מזל קשת מציין את הירכיים, מזל גדי הוא הברכיים, מזל דלי השוקיים ומזל דגים הוא כפות הרגליים. כל אדם מוצא את המרידיאן שלו במפה זאת על פי תאריך הולדתו.

 

 

מפת קווי הרוחב הגיאוגרפיים

אדם יקר, אשר לצער רבים אתר האינטרנט שלו הפסיק לפעול, יצר פרשנות מקורית לקווי הרוחב הגיאוגרפיים. לפי פרשנותו ראש השנה, א' תשרי, הוא קו הרוחב 90 מעלות המצוי בקוטב הצפוני. משם הולכים ומתחלקים ימות השנה ל-365 קוי רוחב, עד הגיעם לקו המשווה בסוף חודש אלול. על פי תיאוריה זאת עובר קו הרוחב של ל''ג בעומר בדיוק בהר מירון וקו הרוחב של חג השבועות עובר בדיוק בהר סיני.

 

 

המלצות לטיפול

אם הינך גר במקום אחד בארץ ישראל מזה זמן רב סביר כי פיתחת שימוש יתר באיבר המקביל לאותו מקום. אם יש מקום מסוים בו אתה נכסף לבקר, סביר כי אתה חרד לבריאותך באיבר המקביל למקום.

 

 

הטיפול בארץ הקודש

כמו שניתן להיעזר בארץ הקודש לטיפול באדם, ניתן להיעזר באדם לטיפול בארץ הקודש החולה מבחינה אקולוגית, ולהפוך כל מקום בה לבריא וטוב לחיות בו.

 

 

 

מפת ארץ הקודש בדמות האדם – עמוד ראשי