ברוכים הבאים למדור הקריקטורות של אתר דמות האדם של ארץ ישראל.

 

 

 

 

ג'ורג בוש וטוני בלייר צופים בירושליים

 

ג'ורג' בוש ביקר בירושליים, וטוני בלייר נמצא בה כמעט דרך קבע. הם שואפים להביא לסיום מהיר של הסכסוך הישראלי-פלסטיני. לעיתים נדמה כי הם מבטאים תקוות אופטימיות מידי, ברוח חזון הנביאים.

המציאות הירושלמית היא קשה, סבוכה, חמקמקה ומעורפלת: היהודים והערבים הם בני דודים בנשמה, אך הם נאבקים על הטריטוריה שלהם. הסכסוך הטריטוריאלי קיבל היבט של קנאות דתית. 

התוצאה הידועה ביותר של הקיצוניות היא הטרור.  תוצאה מפורסמת פחות, אך בולטת לעין מאד, היא הפרות בניה הפוגעות בערכים האקולוגיים והדתיים.

הפרות הבניה נראות לעין בתמונה: העמקים סביב הר הבית, אשר היו בעבר שטחים ירוקים שהבליטו אותו, הפכו במשך העשורים האחרונים לשיכון עירוני צפוף ובלתי מתוכנן. מנגד, כיסתה ממשלת ישראל את כל הגבעות הירוקות סביב ירושליים בשכונות מגורים.

בית שנבנה במקום מעורר מחלוקת, עתיד להישאר על מקומו משך מאות שנים. גם אם יהרס, יעבור זמן רב מאד עד שהטבע יכסה על חורבותיו.

העובדות החמורות האלה בשטח הן שעושות את הסכסוך בלתי פתיר.

המחדל הפעוט לכאורה של הרשויות המקומיות, שלא מקפידות די הצורך על חוקי הבניה, הכוללים תכנון זהיר ופיקוח הדוק, הוא המקור האמיתי של הסכסוך כיום.

אם ג'ורג בוש וטוני בלייר רוצים לפתור את הסכסוך, עליהם לעשות זאת דרך שולחנות השרטוט של המתכננים העירוניים.

אבל אולי בסתר ליבם הם מעדיפים שיתרחש כאן אסון אקולוגי, שיבוא כתוצאה מכך שהפרות הבנייה יהפכו את הארץ לשטח הפקר, בו כל דאלים גבר.

אסון כזה מתאים לתפישה הנוצרית-משיחית את ירושליים כעיר השמיימית, וארץ ישראל כמקום של כיסופים בלבד.

   

 

 

 

 

קריקטורה קודמת

 

 

 

מפת ארץ הקודש בדמות האדם – עמוד ראשי